Menü Kapat

Ankara Gezi Rehberi

“Aslında denizi olsa güzel şehir” sözünü sıklıkla duymuşsunuzdur. Aslında Ankara’lı insanlar için bu durum söz konusu bile değildir. Çünkü Ankara’nın kendine ait bir ruhu vardır ve bunu ancak yaşayanlar bilir. Öncelikle herkesin bildiği gibi Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Buram buram tarih kokan Ankara’ da gezilecek yerleri gelin hep beraber inceleyelim.

Anıtkabir

Ankara denilince tabi ki de akla gelen ilk yer Anıtkabir’dir. Ankara’ ya atamızın huzuruna gelen insanların ilk olarak ziyaret etmek istediği yer Anıtkabir’dir. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Anıtkabir’ e özel olarak turlar da düzenlenmektedir. Anıtkabir’ de Mustafa Kemal Atatürk’ ün anıt mezarı bulunmaktadır. Anıtkabir kendi içerisinde Anıt Blok ve Barış Park olarak ayrılır. Anıtkabir’in mimari tasarımı 1941 de bir yarışma ile belirlenmiştir.

Ankara’ daki Park ve Bahçeler

Ankara’ da deniz yoktur. Bu detaya daha önce değinmiştik. Ancak Ankara’ nın denizleri aratmayan gölleri vardır. Buna bağlı olarak göl yanlarındaki parklar ailelerin ve gençlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ankara soğuk bir ilimizdir ve çok büyük dağları olmasa bile burada da kış turizmi yapılmaktadır. En çok bilinen kayak merkezlerinden birisi Elmadağ Kayak Merkezi’dir. Ankara’ daki diğer parklar ve göller şu şekildedir.

 1. Eymir Gölü
 2. Bayındır Barajı
 3. Ankara Kuğulu Park
 4. Göksu Parkı Alanı
 5. Dikmen Vadisi
 6. Seğmenler Parkı
 7. Botanik Park

Ankara’ daki Müzeler

Ankara müze açısından da çok zengin bir şehirdir. Gerek tarihi müzeler gerek sanatsal müzeler olsun müze severlerin en çok ziyaret ettikleri şehirlerden birisidir. O müzelerden bazıları şu şekildedir.

 1. Ankara Resim ve Heykel Müzesi
 2. Anadolu Medeniyetler Müzesi
 3. Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi
 4. Etnografya Müzesi
 5. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 6. Türk Hava Kurumu Müzesi
 7. PTT Müzesi
 8. ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
 9. Meteoroloji Müzesi

Ankara’daki Camiler

Ankara’ daki en eski cami Cenab-ı Ahmet Paşa Cami’dir. Mimari tahmin edebileceğiniz üzere Mimar Sinan’dır. Bunlara ek olarak Ankara’ daki ziyaretçilerin beğendiği en güzel camilerden bir diğeri de Hacı Bayram Cami’dir. Diğer Camiler ise şu şekildedir.

 1. Ankara Kocatepe Cami
 2. Ahi Elvan Cami
 3. Ankara Kurşunlu Cami
 4. Zincirli Cami
 5. Tacettin Sultan Cami

Ankara’ daki Kaplıcalar

Ankara’ da günü birlik kaçamakların merkezi kaplıcalar olmaktadır. Şifa kaynağı sıcak suların bulunduğu termal kaynaklar bir çok hastalığın dermanıdır. Ankara’ daki kaplıcalardan bazıları şu şekildedir. Sizler de hafta sonunuzu insanlara sakinlik ve dinginlik veren bir mekanda geçirmek istiyorsanız kaplıcalar tercihiniz olabilir.

 1. Ayaş Kaplıcaları ve Termal Suları
 2. Kızılcahamam Kaplıcası
 3. Kapullu Kaplıcaları
 4. Haymana Kaplıcaları
 5. Ankara Beypazarı Dutlu Tahtalı Kaplıcaları

Ankara’ yı Ankara Yapan Semboller

Her şehrin kendine has bir sembolü vardır. Ankara’ da da bu semboller sıralanabilir ancak en belirgin olan 3 Ankara sembolü şu şekildedir.

 1. Ankara Keçisi
 2. Ankara Tavşanı
 3. Ankara Kedisi

Ankara’ da Ne Yenir?

Ankara mutfağı diğer mutfaklar gibi nam salmış lezzetlerle doludur. Ankara’ da yemek denilince akla gelen ilk yemek Ankara Tava’dır. Etin pilav ile buluşmuş haline Ankara Tava demekteyiz. Ankara’ ya ait diğer bir lezzet ise simittir. Ama Ankara simidi diğer simitlere nazaran farklıdır. Diğer bir lezzet ise Ankara mutfağı denilince başı çekmesi gereken bir lezzet olan Beypazarı Kurusu’ dur. Tereyağı ve tarçının birleşiminden olan lezzeti nutella veya peynir gibi farklı farklı lezzetlerle deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak Ankara mutfağında tatmanız gereken lezzetler de şu şekildedir.

 1. Ankara İnceğiz Çorbası
 2. Kuru Köfte
 3. Yemlik Cacığı
 4. Entekke Böreği
 5. Şibit Tatlısı
 6. Bazlama Kebabı
Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir