Menü Kapat

Aydın

Aydın, ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan ve çok az da olsa sahil kesimleri de bulunan bir şehrimizdir. Batı tarafında Ege Denizi, kuzey tarafında İzmir ve Manisa şehirleri, doğu tarafında ise Denizli ve son olarak güneyinde Muğla şehri bulunmaktadır. Ege Denizi kıyısında Kuşadası, Didim ve Söke ilçelerinin bulunmasından dolayı turizm Aydın’da ön plana çıkmaktadır. Şehrin iç kısımlarına doğru gidildikçe ise etnografik ve arkeolojik birçok eserler bulunmaktadır. Ayrıca Aydın’da yer alan Buharkent ilçesinde de termal kaynaklar, Bozdoğan ilçesindeki Madransu kaynağı gibi şehrin farklı bölgeleri farklı özellikler ile kendini ön plana çıkartmaktadır.

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Aydın’a gitmek için kullanabileceğiniz birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında en fazla tercih edileni kara yolu ile ulaşımdır. Kara yolu ile Türkiye’nin her noktasından otobüsle veya kendi özel aracınızla Aydın’a ulaşabilirsiniz. Bir diğer fazla tercih edilen seçenek ise hava yoludur. Aydın’da bulunan Çıldır Havalimanı ve Aydın’a çok yakın olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’da tercih edilmektedir. Hatta İstanbul’dan Aydın’a gelmek isteyenler genellikle İstanbul İzmir uçak bileti alıp oradan Aydın’a geçmektedirler.

Aydın Gezilecek Yerler                                            

Aydın sahip olduğu son derece verimli toprakları, denize oldukça yakın oluşu ve kritik konumu sayesinde uzun yıllar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu durumdan dolayı da günümüze bu bölgede çok fazla tarihi izler taşıyan eserler kalmıştır. Aydın ve çevresinde birçok antik kent, termal alan, plaj ve doğa harikaları bulunmaktadır. Aydın’a yapılacak bir gezi bu yüzden dolu geçecektir.

Bafa Gölü

Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nde bulunan en büyük göldür. Aydın’ın 90 km kadar dışında bulunmakta olan bu göl şehir merkezinin güneybatısına düşmektedir. Bafa Gölü büyüklüğü o kadar fazladır ki gölün bir bölümü Muğla ili sınırları içerisindedir. Eskiden deniz ile bağlantısı bulunan göl, günümüzde denizden 17 km içeride yer almaktadır. Güneyinde Labada Dağı ve kuzeydoğusunda da Beşparmak Dağları bulunmaktadır. Bafa Gölünün 3 tarafı dağlarla çevrilmiştir. Kalan bir tarafı da ovalık bir bölgedir. Göl yağan yağmurlardan sonra dağlardan gelen su sayesinde beslenmektedir. Kuşların göç yolu üzerinde bulunan Bafa Gölü aynı zamanda çok iyi bir kuş gözlem merkezidir. Gölün etrafında yer alan kayalık alanlarda da “boulder” adı verilen kaya tırmanışı sporları yapılmaktadır. Ayrıca gölün ortasında kalan küçük adacıklarda çok eski dönemlerden kalma bir kale, kilise ve birde köy yıkıntıları bulunmaktadır. Bu yönü sayesinde Bafa Gölü tarihi ve coğrafi olarak da benzersiz bir yer olmaktadır.

Kuşadası

Kuşadası sahip olduğu tarihi ve doğal özellikleri bakımından Aydın’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken harika ötesi yerlerden biridir. Aydın şehir merkezine 59km uzaklıkta yer alan Kuşadası karayolu ile yaklaşık olarak 5 dk sürmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında denize girmeyi sevenler benzersiz bir güzelliğe bürünen plajları ziyaret etmeyi atlamamalıdır. Güvercin Ada Plajı, Sevgi Plajı Kuşadası, Kadınlar Plajı bu plajlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca Kuşadası’nın içerisinde ufak bir gezi yaparak, 1650’li yıllardan günümüze ulaşan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Güvercinli Ada’yı görebilirsiniz. İzmir sınırları içerisinde yer alsa da, Kuşadası’na da oldukça yakın olan Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi ve Şirince gibi tarihi ve popüler yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Didim

Aydın şehir merkezinden yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta bulunan Didim’e seyahat 1.5 saat sürmektedir. Özellikle denize girerek tatil yapmayı sevenlerin Aydın’a geldiklerinde mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerlerden biride Didim’dir. Bölgenin en meşhur plajlarından biri olan Altınkum Plajı temizliğiyle, berrak deniziyle ve kumuyla en çok ziyaret edilen plajlardan biridir. Didim’de sadece deniz turizmi ile alakalı değil tarihi olarak da oldukça önem teşkil eden eserler bulunmaktadır. Milattan önce 1500’lü yıllarda volkanik patlamalar sonucunda açığa çıkan zemininde günümüzde bile volkanik küllere rastlanan Saplı Ada, Roma hakimiyetinin olduğu yıllardan kalma Faustina Hamamı ve Apollon Tapınağı Didim’de bulunan tarihi güzelliklerden sadece birkaçıdır. Didim’de yer alan bir diğer önemli eser ise Apollon Tapınağı’dır.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir