Menü Kapat

Çeşme

Ege Bölgesinin incilerinden biri olan Çeşme, İzmir’in en iyi ilçelerinden biridir. Plajlarının büyük çoğunluğunun mavi bayraklı olması, ince taneli ve bembeyaz kumsallarının bulunması ve sınırları olmayan eğlence hayatı sayesinde sadece yabancı turistlerin değil yerli turistlerinde gözde mekânlarından biridir. Feribotlar sayesinde Sakız Adası’na sadece yarım saat uzaklıkta olan Çeşme yıl boyunca yapılan festivaller sayesinde sürekli olarak ziyaretçi çekmektedir. İzmir’e 1, İstanbul’a 9 saat mesafede bulunan Çeşme eğlenceyle dolu bir tatil isteyenler için oldukça uygun bir yerdir. 2017 yılında yapılan sayıma göre Çeşme’de 41.278 kişi ikamet etmektedir. Her yıl yaz dönemlerinde ise bu nüfusun 5-6 katı kadar turist gelmektedir. Akdeniz ikliminin bulunduğu ilçede yaz ayları oldukça sıcak geçerken kış ayları ise ılıman ve yağmurludur. Yaz aylarında yaşanan yüksek sıcaklıklara rağmen kuzeyden gelen rüzgarları engelleyemeyen ilçe sürekli olarak esmektedir. Bu yüzden İzmir’de bunaltıcı bir hava bulunurken Çeşme’de serin bir hava bulunmaktadır. Mayıs başından itibaren deniz turizminin başladığı Çeşme’de su sıcaklığı yaz aylarında ortalama 22 derecedir. Yılın her zamanı ziyaret edenleri boş çevirmeyecek bir yer olan Çeşme’de kış aylarında ılıman havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Çeşme’de Gezilecek Yerler          

İzmir’e oldukça yakın olan Çeşme son yıllarda popülerliğini arttırarak turist çekme potansiyelini de yükseltmiştir. Okulların kapanması veya bayram tatillerinde yerli turistlerinde akınlarına uğrayan Çeşme’de deniz, kum ve güneşten başka gezip görebileceğinizde birçok yer bulunmaktadır. Çeşme Kalesi ve Çeşme Müzesi’ni gezerek ilçenin sahip olduğu derin tarihi inceleyebilir ve ilçe hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Erythrai Antik Kenti’ni ziyaret ederek arkeolojiye olan merakınızı uyandırabilirsiniz. Çeşme’ye yazın gelindiğinde benzersiz güzellikteki koylarda günlerce denizin keyfini çıkarabilir, tüm yıl yaşadığınız yorgunluğu ve stresi üzerinizden atabilirsiniz. Ilıca Plajı, Pırlanta Plajı, Altınkum Plajı, Aya Yorgi Koyu, Delikli Koy Çeşme’ye geldiğinizde gidebileceğiniz doğa harikası yerler arasındadır. Eğlence hayatının ve yeme içme mekanlarının çok olması nedeniyle Alaçatı Çeşme’nin en popüler yerlerinden biridir.

Çeşme Kalesi

Çeşme’nin sahip olduğu en önemli kültürel ve tarihsel yerlerden biri olan Çeşme Kalesi II. Beyazıt’ın emri ile 1508’de Mimar Ahmet oğlu Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Çeşme Kalesi oldukça iyi bir şekilde ayakta kalarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Çeşme Kalesi içerisinde Çeşme Arkeoloji Müzesi de bulunmaktadır. Bu müze ilk olarak 1965 yılında bir silah müzesi olarak açılmıştır. 1984 yılına kadar Topkapı Müzesi’nden getirilen silahlar sergilenmiştir. Müze’de sergilenme amaçlı uran silahların zamanla oksitlenmesi sonucunda silah müzesi kapatılmıştır. Kapatılan müzenin yerine Erythrai, Alaçatı, Kalemburnu ve Çeşme bölgelerinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan tarihi eserlerin sergilendiği günümüzdeki müze açılmıştır. Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde toplamda 477 adet tarihi eseri görmeniz mümkündür. Müze haftanın ilk günü hariç diğer günler ziyarete açıktır.

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti Çeşme’nin 26 km yakınında yer almaktadır. Antik Çağ’daki 12 İyon devletlerinden biri olma özelliğine sahip olan Erythrai, bölgede bulunan en önemli tarihsel simgelerden biridir. Erythrai isminin nerden geldiğine dair iki farklı inanış bulunmaktadır. Birinci inanışa göre Erythrai Antik Kenti sahip olduğu ismini kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’dan almaktadır. İkinci inanış ise Erythrai Antik Kenti’nin sahip olduğu toprakların rengi kırmızı olmasından dolayı “Kızıl Kent” anlamına gelen Erythrai Kenti denilmektedir. Sırasıyla Persler, İskender, Pergamon Krallığı, Roma ve Bizans İmparatorluğu egemenliği altında bulunan kent 1366 yılında Türkler tarafından fethedilmiştir. 16.yy’dan itibaren kentin adı Ildırı olarak bilinmektedir.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir