Menü Kapat

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, her sene çok fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, Paris denince akıllara hiç şüphesiz il gelen yapılar arasında bulunmaktadır. Giden çiftlerin önünde mutlaka romantik pozlar verdiği, gölgesinde bulunan kafelerde dinlendiği ve şehrin farklı bölgelerinden daha da güzel görünen bu kule, Fransa için hem kültürel hem de turistik olarak oldukça önemlidir. Hayranlıkla seyredilen, bakanların mutlaka bir daha dönüp baktığı Eyfel’i bambaşka yönleriyle tanımanız için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Eyfel Kulesi Hakkında

 • Fransızca ismi La Tour Eiffel.
 • Mimarı Stephen Sauvestre.
 • Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı ise 10.100 ton.
 • Zirveye giden yol 1665 basamaktan oluşuyor.
 • Tasarımcısı Gustave Eiffel.
 • 26 Ocak 1881 ile 31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilmiş.

Eyfel Kulesi Hakkında 10 Bilgi

 1. Fransız Devrimi’nin 100. Yılında kurulan Paris Fuarı’nın giriş bölümü olarak tasarlanan ve 1887-1889 yıllarında yaptırılan kule, 300 metre yüksekliğe ve 1665 basamaklı olarak kurulmuştur.
 2. 3.000’den fazla çalışanın, 2yıl 2ay boyunca, 18.038 adet demir parçasını, 2.5 milyondan fazla perçinle bir araya getirmiştir. Üstelik Eyfel Kulesi’nin yapımında hiçbir çalışana zarar gelmemiştir.
 3. Eyfel Kulesi’nin 10 bin ton ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir.
 4. Eyfel Kulesi’nin inşasında tam 7.300 ton çelik kullanılmıştır.
 5. Eyfel Kulesi’nin demirlerinin paslanmasını önlemek amacıyla 7 yılda bir, 25 boya ustası 60 ton boya kullanarak kuleyi boyamaktadır.
 6. Eyfel Kulesi’nin ışıklandırma gibi ihtiyaçları için elektrik sağlanabilmesi için kule üzerinde toplam 80 km’lik elektrik kablosu bulunmaktadır.
 7. New York’ta bulunan Chrysler Building yapılana kadar Eyfel Kulesi dünyanın en yüksek yapısıydı.
 8. Kulenin demirleri yoğun güneşe maruz kaldıklarında genleşiyor. Soğuk havalarda ise bu demirler büzülüyor. Bu da kulenin uzunluğu 20 santim kadar değiştirmektedir.
 9. Yapıldığı yıldan itibaren günümüze kadar Eyfel Kulesi’ni 250 milyondan fazla ziyaretçinin gördüğü tahmin ediliyor. Yıllık olarak ortalama 7 milyon ziyaretçi, Paris’e Eyfel Kulesi’ni görmek için gelmektedir.
 10. Kulenin inşaatının masrafları için yaklaşık olarak 8 milyon frank harcanmıştır.

İstenmeyen Kule

Eyfel Kulesi, Paris’te halka kendini kabul ettirene kadar çok zor zamanlar geçirmiştir. Eyfel’e hayran olan insanların sayısı kadar kuleyi hiç sevmemiş insanlarda varmış. İlk yapıldığı yıllarda tamamen metalden olmasından dolayı Paris halkı Eyfel Kulesi’ni dev bir elektrik direğine benzetmişlerdir. Hatta sanat dünyasından ünlü isimler kulenin bir an önce sökülmesi için kampanyalar yapmıştır. Örneğin İngiliz şair William Morris, günlük yaşantısında vaktinin büyük çoğunu hiç sevmediği halde Eyfel Kulesi’nin altında geçirmektedir. Şaire bunu neden yaptığını soranlar olunca, Morris’den cevap gecikmemiş:“Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası.”

20 Yıl Sonsuz Oldu

Eyfel Kulesi ilk yapıldığında en fazla 20 yıl durması için yapılmıştır. 20 yıl sonra sökülecek şeklinde planlar yapılmıştır. Fakat turistlerin kuleye olan aşırı ilgilerinden dolayı sonsuza dek yapıldığı yerde kalmasına karar verilmiştir. Yapıldığı andan itibaren ilginç olaylara sahne olan kule, hurdacıya satılma girişiminden sonra çıkan 1.Dünya Savaşı’nda Fransa ordusu için haberleşme merkezi haline geldi. Radyo frekanslarına kalkan olduğu için Almanların ilerleyişini durduran kule böylelikle şehrin kahramanı da olmuştur. Bir çok büyük markanın reklam çektiği yerlerden biri olan kule herkesin hayallerini süslemektedir. Günümüzde Fransa dendiğinde akla ilk gelen yapılardan biri haline gelen kule hiç bitmeyen bir ziyaretçi kitlesine sahiptir.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir