Menü Kapat

Fransa Gezi Rehberi

Dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri konumunda olan Fransa, Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olmasının yanında Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birine de sahiptir. Ülke aynı zamanda spor dallarında yakaladığı başarı ile de gündeme gelmektedir. Fransa tarihsel olarak da Avrupa’nın köklü geçmişe sahip devletlerindendir. Gezilip görülecek o kadar fazla eser bulunuyor ki ülkenin tamamını gezmeniz oldukça uzun sürecektir.

Fransa Nerede?                          

Batı Avrupa’da yer alan Fransa’nın çevresinde Almanya, İsviçre, Lüksemburg, İtalya, Andorra, Belçika, İspanya ve Monako ülkeleri ve Kuzey Denizi bulunmaktadır. Manş Denizi’ni de İngiltere ile paylaşan Fransa, İngiltere ile bu deniz altından geçen 50 km’lik bir tünel ile bağlanmaktadır. Manş Tüneli ismini altından geçtiği denizden almaktadır.

Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Fransa’ya gitmek isteyenler için en kolay ve pratik seçenek havayolu seyahati olacaktır. Birçok havayolu firması Fransa’nın pek çok kentine direkt uçuşlar yapmaktadır. Türkiye üzerinden deniz ve kara yolu ile de Fransa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fransa Hakkında Kısa Bilgiler

Fransa hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri sizler için hazırladık. Seyahat etmeden önce bu bilgileri okumanız Fransa’ya yapacağınız seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

 • Paris Fransa’nın başkentidir ve en son yapılan nüfus sayımına bakılarak şehirde şuanda yaklaşık olarak 2.3 milyon insan yaşamaktadır.
 • Fransa hava koşulları yani iklimi ülkenin farklı bölgelerinde değişkenlik göstermektedir. Ülkenin güney kesimlerinde Akdeniz iklimi görülürken iç ve orta kısımlarda karasal iklim daha ağır bir şekilde görülmektedir.
 • Fransa’da para birimi olarak Avrupa Birliği’nin para birimi olan euro’yu kullanmaktadır.
 • Fransa’nın gezilmek için en uygun olduğu zaman, ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Bu aylarda hava sıcaklığı, ülkenin tamamında ılık ve uzun geziler için oldukça uygun olacaktır.
 • Fransa’ya gitmeniz için vize almanız gerekmektedir. Avrupa Birliği vizesi olarak bilinen Schengen vizesi aldıktan sonra Fransa’ya giriş yapabilirsiniz.
 • Fransa’da bulunan en büyük havalimanı Paris’te yer alan Charles de Gaulle Havalimanı’dır. Yıllık olarak ortalama 60 milyon kişinin uğradığı terminal, Avrupa’nın önde gelen havacılık merkezlerinden biridir.

Fransa’da Yapılacaklar

Eyfel Kulesi’ne Çık

Fransa’ya gidildikten sonra yapılacaklar listesinin en başında Paris’teki Eyfel Kulesi’ni görmek gelmektedir. Turistlerin fazlaca akınına uğrayan bir yer olsa da Paris’e gidenler mutlaka Eyfel Kulesi’ne çıkmalı ve Paris’in muhteşem manzarasını izlemelidir. Kulenin tepesine çıktığınız zaman tüm Paris’in sanki ayaklarınızın altında olduğunu görecek ve büyüleneceksiniz. 324 metre uzunluğa sahip olan kulenin en üst noktasına çıkmak için tam 1665 basamak merdiven tırmanmanız gerekmektedir. Ancak tabi ki asansörler insanların imdadına yetişmektedir.

Müze ve Katedralleri Gez

Fransa sahip olduğu tarihi özelliklerden dolayı tam bir katedral ve müzeler ülkesidir. Dünya üzerindeki en ünlü dini yapılardan biri olarak sayılan Notre Dame Katedrali, dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak gösterilen Louvre Müzesi ve Lyon şehrinde bulunan Notre Dame de Fourvière Bazilikası ülkenin gezilmesi gereken yerlerinin en başında gelmektedir. Fransa’da gezebileceğiniz en iyi katedralleri sizler için listeledik.

 • Amiens Katedrali
 • Reims Katedrali
 • Beauvais Katedrali
 • Chartres Katedrali
 • Rouen Katedrali

Bir Falez Manzarası Görmeye Git

Falezleri ile ünlü olan Etretat, Fransa’nın huzurlu ve sakin sahil bölgelerinden biridir. Paris’e çok yakın olan bu kasaba yaklaşık olarak 2.5 saat uzaklıkta yer almaktadır. Bu kasabada o kadar mükemmel deniz manzaraları sizleri karşılamaktadır ki mavinin tüm tonlarının bulunduğu bu manzaranın içerisindeyken Etretat kasabasına taşınmayı içinizden geçireceksiniz. Yaz döneminde bu kasabaya gitmeniz daha güzel manzaralar görmek açısından iyi olacaktır.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir