Menü Kapat

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul denince akan sular durur. 8 bin yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Aradığınız her bir şeyi İstanbul’da bir arada bulabilirsiniz. İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olma özelliğini hala korumaktadır. İstanbul’u gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile incelediğimizde bir çok farklı unsura rastlarız. Peki bu İstanbul’u İstanbul yapan unsurlar nelerdir? İstanbul’a geldiğimizde nerelere gezmeliyiz, haydi gelin yazımızda inceleyelim.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Devasa büyüklükte tarihi bir yapıt. Eski dönemdeki sultan ve bunların ailelerinin yaşadığı saraydır. Tarihi yarımadanın bir sembolü haline gelmiştir. İstanbul’u ziyarete geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerin ilk başında yer almaktadır.

Kapalı Çarşı (Istanbul Grand Bazaar)

İstanbul’un Beyazıt ilçesinde yer alır. Kapalı Çarşı’ya girdiğimizde kaybolmamak adeta elde değildir. Tamı tamına 500 yılı aşkın bir geçmişi vardır. İçerisinde dövizciler, kuruyemişçiler, yöresel yiyecek satan dükkanlar ve kıyafet dükkanları yer almaktadır.  Ancak kapalı çarşı denilince akla ilk gelen şey Kapalı Çarşı’nın kuyumcu esnafı olmuştur.

Yerebatan Sarnıcı

Rotamızı Kapalı Çarşı’dan çok az bir şey aşağı kaydırıyoruz. Konum olarak Gülhane Parkı girişine oldukça yakındır. Yerebatan Sarnıcı’nın yaptırılma sebebi Bizans Dönemi’nde su ihtiyacı oluşması ve oluşan bu ihtiyaç sonucunda su ihtiyacının karşılanabilmesi için yaptırılan bir yerdir. Yerebatan sarnıcı içerisinde adeta sanat eserleri mevcuttur. Sanata oldukça değer vermişlerdir ki Yerebatan Sarnıcı’nda konserler, dinletiler ve söyleşilere de yer verilmiştir.

Çemberlitaş

Beyazıt ilçemizin unutulmaz eserlerinden birisi olan Çemberlitaş Heykelinin yapımı I. Konstantin’ e kadar uzanmaktadır. Yaptırılan bu heykel Haçlı seferlerinin işgali sırasında hasar görmüştür.

Galata Kulesi

Bir varsayıma göre Galata Kulesi’ne kiminle çıkarsan onunla evleneceksin derler. Galata Kulesi İstanbul için göz bebeği niteliğindedir. Uğruna şiirler yazılmış şarkılar söylenmiştir. Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiştir. Kule ilk başta Fener olarak yapılmış ancak çok kısa bir zaman sonra zindan olarak kullanılmıştır. Sevgiliniz ile gidebileceğiniz romantik mekanlardan birisidir.

Yedikule Zindanları

Adına türküler yazılan Yedikule Zindanları. Türküde geçtiği gibi yedi düve zindandan beterdir Yedikule cidden. İstanbul’daki tüm ağır suçluların ve soytarıların son durağı olmuştur Yedikule Zindanları. Bizans döneminden beri faaliyet göstermiştir. Yedikule Zindanları Bizans döneminde değerli misafirleri ağırlamak için yaptırılmıştır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han tarafından askeri bir üsse dönüştürülmüştür. İstanbul’ un tarihi ilçelerinin birinde Fatih ilçesinde Yedikule Hisarı ve Müzesi olarak hizmet vermektedir. Tarih meraklısı kişilerin muhakkak ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

At Hipodromu (At Meydanı)

Şimdiki bildiğimiz Sultanahmet Meydanı Bizans Dönemi’nde At Meydanı olarak biliniyordu. Bizans döneminde burada atlar koşturulurmuş, yarışlar yapılırmış. Bunların yanında bazı tarihsel yapıtlar da burada yer alıyor. Bunlar Alman Çeşmesi, Dikilitaş ve Yılanlı Sütun’ dur. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ de bu alanda yer alıyor.

Haydarpaşa Garı

İstanbul’ da boğaz turu yaparken herkesin muhakkak görmüş olduğu o devasa tren garı. Geçmişe baktığımızda Haydarpaşa Tren Garı’nın İstanbul’dan Bağdat’a giden demir yolunun başlangıç noktası olarak yapılığı biliniyor. İstanbul’un en hareketli ilçelerinden birisi olan Kadıköy ilçesinde bulunuyor. Anadolu’dan ve diğer yerlerden gelen trenlerin İstanbul’daki son durağı olarak kullanılmıştır. Son dönemlerde ise belediye tarafından kültürel aktivitelerde kullanılması hedeflenmiş, kitap fuarı gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kadıköy’ de eğlenirken sakin bir yerde yemek yemek istiyorsanız garın içerisinde restoranlar da mevcuttur.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da yaşayan öğrencilerin eğitim hayatları boyunca kesinlikle okul ile gidip gördükleri yerlerin ilk başında gelmektedir. İstanbul’ un sahil şeridinde denize sıfır olarak inşa edilmiştir. Ülkemizdeki en büyük saray Dolmabahçe Sarayı’dır. Atatürk’ün hayatını okuyanlar bilir. Atatürk’ün son dönemlerini geçirdiği saray olarak bilinmektedir. Saray Osmanlı padişahları tarafından yaptırılmıştır.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir