Menü Kapat

Türkiye’nin Gizli Kalmış Doğa Harikası Tatil Yerleri

Ülkemizde nasıl bir tatil yapmak isterseniz ona uygun bir seçenek mutlaka bulabilirsiniz. Özellikle yaz tatili için tercih edebileceğiniz kıyı şeridinde bulunan yerlerin hepsini bir liste yapsak bu liste için oldukça uzun bir yazı hazırlamamız gerekirdi. Çeşme, Antalya, Bodrum gibi tatil yerlerinin popülerliği Türkiye sınırlarını da aşmıştır. Bu bölgelere dünyanın pek çok farklı ülkesinden turistlerin gözde tatil noktalarından biri olmuştur.               

Birgi Köyü,İzmir       

Birgi Köyü, herkesin mutlaka hayalini kurduğu bir gün yerleşmek istediği Ege Köyü tanımıyla birebir eşleşen bir yerdir. Yüzyıllardır ziyaret edenleri yeşile doyuran çınar ve ceviz ağaçları, ahşap pencerelere sahip taş evleri ve oldukça sakin sokakları ile tüm misafirlerini büyülemeye devam etmektedir. Tarih boyunca sırasıyla Frigler, Persler, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlılar tarafından sahip olunan Birgi Köyü, her bir medeniyetin izlerini ayrı ayrı taşımaktadır. Bunca medeniyetin bıraktığı tarihi değerden dolayı UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de alınmıştır.

Gideros Koyu, Kastamonu

Karadeniz’in sahip olduğu tüm doğal güzelliklerle dolu bir bölge olan Gideros Koyu’nda her geldiğinizde farklı bir yer keşfedebilir, farklı bir macera yaşayabilirsiniz. Özellikle Amasra ilinden Samsun iline uzanan yol, henüz birileri tarafından tam olarak keşfedilmemiş doğa harikası noktalarla çevrilidir. Kastamonu’ya bağlı Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu da henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olan noktalardan biridir. Kestane, çam, kayın, meşe ve şimşir ağaçlarının ortasında bulunan Gideros Koyu, Karadeniz’in sahip olduğu hırçın dalgalı sularının aksine sakin bir denize sahiptir. Bu koyda sakin sularda yüzmenin keyfini çıkardıktan sonra yakındaki restoranlara giderek yeni tutulmuş taze balıkların tadına da bakabilirsiniz. Farklı türdeki balıkların yanında ekstra olarak Kastamonu’nun kendi yöresel lezzetlerini de deneyimleyebilirsiniz.

Akgöl,Sinop

Karadeniz’den bir önceki başlıkta yeterince bahsetmiştik bu yüzden tekrar o konuya girmiyoruz. Sinop, bize göre Karadeniz’in en güzel şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sinop’un sahip olduğu birçok güzelliğinin yanında bir de Akgöl bulunmaktadır. Abant Gölü ve Uzungöl gibi popüler bir göl olmadığı için bakirliğini halen daha koruyabilen Akgöl, yaklaşık 3 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. İki çayın birleşerek meydana getirdiği gölün çevresi ağaçlarla kaplıdır. Günübirlik geziler ya da doğayla iç içe olabileceğin bir kamp için harika bir yer diyebiliriz.

Kekova, Antalya

Kekova aslında Antalya’nın Demre ilçesi açıklarında bulunan bir adanın adıdır. Türkiye’nin Akdeniz kıyısında sahip olduğu en büyük adası konumundadır. Günümüzde ise Kekova adı, Demre ve Kaş arasında bulunan Üçağız, Kaleköy ve Kekova’yı kapsayan bir bölgeye söylenmektedir. Kekova’nın en önemli özelliklerinden biri ise antik çağlardan günümüze kadar kalmayı başaran arkeolojik eserlerin suların yükselmesiyle birlikte su altında kalmış olmasıdır. Bu antik Batık Şehir Kekova’yı eşsiz kılmaktadır. Dalış yapmak için ideal olan Kekova dalış severlerin hayallerini süslemektedir.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir